İthalat ve İhracatta kripto paraların kullanılması

Yurtdışından ödeme mi alacaksınız? Yurtdışına ödeme mi yapacaksınız? DigiliraPAY’i kullanın!

 

Hepimizin bildiği üzere 2018 yılında Bitcoin yaklaşık %80 değer kaybetti. Bu dramatik düşüşe rağmen dünya üzerinde kripto paralar ile yapılan B2B ödemeleri yaklaşık %300 arttı! Şimdi gelin bunun arkasındaki nedenlere bir göz atalım.

 

Sınırlar Ötesi Para Transferlerindeki Problemler

 

Eğer bir başka ülkeye para transferi yaptıysanız veya bir ödeme kabul ettiyseniz “SWIFT” kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. SWIFT; Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardını sağlayan sistemdir. Bu sistemi kullanarak transfer yapan kullanıcıların hemen hepsi şimdi size aşağıda sıralayacağım problemlerden bir veya birkaçını yaşamıştır.

 

 • Ödemelerin takibi
 • Tutarsız süreçler ve regülasyonlar
 • Tahmin edilemeyen toplam maliyetler
 • Gönderilen ve alınan tutarlar arasındaki tutarsızlıklar
 • Yapılan veya alınan ödemeler ile ilgili bilgi eksikliği
 • Ödeme işleminin ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili kesin olmayan tahminler

 

1973 yılında kurulan SWIFT sistemi bu yıla kadar acaba bir arpa boyu kadar yol alamadı mı? Yukarıda sıraladığımız problemlerin arkasında yatan temel neden aslında arada birçok aracı kurum veya kuruluş olması. Para transferlerinizde bankalar, finans kuruluşları, merkez bankaları arada köprü görevi görmekte ve her zaman aynı olmayan komisyonlar kırpmaktadır.

 

Benzer problemlere çözüm olması amacıyla yola çıkan Western Union, WorldPay, PayPal, TransferWise benzeri FinTech  şirketleri SWIFT transferlerinde yer alan birçok problemi çözmektedirler. Ancak her ne kadar bu problemleri çözmek için aday olsalar da temel problemlerden biri olan, arada çok fazla aracı kurum veya kuruluş olması ile ilgili çok da fazla aşama kaydedememişlerdir. Peki bu problemleri çözebilecek başka bir sistem olabilir mi?

 

Blok zinciri teknolojisini kullanarak ödeme yapın ve ödeme alın!

 

SWIFT ve diğer FinTech şirketlerinin temel problemleri blok zinciri teknolojisi ile çözüme kavuşturulabilir. Blok zinciri bize aşağıdaki konularda destek olmaktadır.

 

 • Gönderilen ve alınan ödemeler ile ilgili şeffaf takip
 • Sürecin başlatıldıktan sonra geri döndürülememesi
 • Göndericinin ödeyeceği komisyonlarda şeffaflık ve kesinlik
 • Gönderilen ve alınan tutarların önceden bilinmesi
 • Ödemelerin saniyeler içerisinde tamamlanması

 

Sınır ötesi para transferlerinizde yepyeni bir deneyim yaşatmak için çalışıyoruz. Günler, hatta haftalar süren para transfer süreçlerini saniyeler içerisinde tamamlıyoruz.

 

Bir şirketiniz mi var? DigiliraPAY ile irtibata geçin!

İthalat ve İhracatta kripto paraların kullanılması
Blog
DigiliraPAY ile ilgili son haberler, bilgilendirmeler ve duyurular için blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

Ön Başvuru Formu

Kişisel Bilgiler
Şirket Bilgileri